IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

IPA Suomenosaston kuntokampanja toteutui korona pandemiasta huolimatta 01.05.2020 ‐ 22.09.2020 välisenä aikana. Jäsenistömme kohotti tapahtuman avulla kuntoaan nyt jo viidennen kerran. Entisestään kasvaneessa joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 76 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Pienempiä yksittäisten poliisilaitosten kokoamia joukkueita oli työyhteisöjen suosioon nousseessa kisassa eripuolilta maata tänä vuonna mukana kymmenkunta.

Valtakunnallisessa Pyöräilykuntien verkosto Ry isännöimässä Kilometrikisassa päästiin tänä vuonna kaikkien aikojen ennätyslukemiin. Osallistujia oli mukana noin 35 000 ja joukkueita lähes 3 000. Yhteensä kisaajat polkivat 145 päivän aikana yli 30 miljoonaa kilometriä 281 eri kunnassa. Kilpailuun viittaavasta nimestään huolimatta tapahtuman keskeisin tavoite on lisätä pyöräilyä ylipäätään ja saada väki liikkeelle.

Korona ”taklattiin” pandemia-aika lisäsi pyöräilyn määrää

Tapahtuma alkoi edellisiin vuosiin verrattuna erikoisissa merkeissä, koska yli miljoona suomalaista oli siirtynyt etätöihin. Järjestäjät ja itsekin uskoin, että pandemia tulisi väistämättä näkymään osallistujien määrässä ja tuloksissa, koska työmatkat jäisivät kulkematta. Näin ei kuitenkaan iloksemme käynyt. Odotukset ylittänyt poljettujen kilometrien määrä oli huikea ja kertoo, että pyöräilyä on kaikesta huolimatta tapahtunut paljon vapaa-ajalla.

Pyöräilyn suosio ja merkitys liikunnan lisääjänä on ollut iloinen yllätys pyöräilyn parissa työskenteleville. Pyöräilystä on alettu kiinnostua yhä enemmän myös valtiohallinnon tasolla. Pyöräilyn edistämiseen ja parempiin pyöräilyolosuhteisiin on budjetoitu tänä vuonna enemmän kuin koskaan aiemmin.
Järjestäjät kiittävät kaikkia Kilometrikisaan osallistuneita. Kampanjan aikana poljetut kilometrit ovat päättäjillemme yksi erittäin merkittävä osoitus siitä, että pyöräilyn tukeminen on yhteiskunnallisesti kannattavaa. Kampanjan ohessa vastattavana olleen vaikuttavuuskyselyn mukaan moni kisaan osallistunut on onnistunut vaihtamaan henkilöautolla kuljetut matkat polkupyörään. Tieto on erittäin ilahduttava. Pyöräily on ympäristöystävällinen kulkutapa ja sen tuottamat terveyshyödyt Suomessa yhteiskunnalle asiantuntijoiden laskelmien mukaan yli miljardi euroa vuodessa.

Pyöräilymatkailu vapaa-ajanviettotapana on tutkimusten mukaan lisääntynyt huomattavasti. Pyöräilymatkailun liikevaihto EU:ssa oli jo vuonna 2012 ylittänyt risteilymatkailun tuotot ja oli tuolloin 44 mrd euroa. Ylläksellä Lapissa kesäkaudella 2019 pyöränvuokraus ja pyöräilyyn liittyvä palvelumyynti kasvoi 95% edellisestä kesästä. Näin on tapahtunut myös monilla muilla reitistöillä Suomessa, kuten Saariston pienellä rengasreitillä, PyhäNäsijärvien reitillä Tampereen seudulla. Oman noin 800 km retkeni tein Vantaalta kesäloman kunniaksi Etelä-Pohjanmaalle Lappajärvelle Juhannusviikolla ja takaisin loman päätteeksi. Suomi on kerrassaan hieno maa pyöräilijälle ja nähtävää riittää!

Kesäisellä pyöräilyllä voi pulahtaa virkistäytymäänHyvät varusteet pitkällä matkalla ovat tärkeätPekka Autolla 4000km ja pyörällä 7000km kesässä

Bensaa säästyi liki 6000 litraa – Pekka Melleri palasi ykköseksi!

Kampanjan joukkuesivuilla pääsemme seuraamaan reaaliajassa kilometrien kertymistä, paljonko on joukkueen päivittäisten ajojen keskiarvo ja miten paljon pyörällä kuljetuilla matkoilla säästyy bensaa. Tänä vuonna joukkueen säästämän bensan määrä lähenteli kaikkiaan 6000 litran määrää ja onhan pyöräily myös ympäristölle myönteinen, elämyksellinen ja vastuullinen tapa liikkua. Joukkueen laskennallinen luonnon kannalta positiivinen hiilijalanjäljestä kertova päästöjen määrä verrattuna autoiluun oli CO2 säästöä 13 702 kg. Joukkueesta kaikkiaan 27 osallistujaa polki 1000 km kesän aikana! Luvut paranivat edelleen edellisvuodesta. Suursarjassa joukkueen sijoitus oli upeasti 83. Keskiarvoisesti pyörällä jäsenemme ajoivat 44 päivänä jakson aikana.

Eniten kilometrejä keräsivät kasaan 1) Pekka Melleri 7000km 2) Jussi ”Herra 57” Koponen 4601km ja 3) Jarmo Salo 4516km. Pekka Melleri oli myös ahkerin pyöräilijä ajopäivien määrällä tarkasteltuna, hän oli liikenteessä kaikkiaan 145 päivän aikana. Minuuttikisassa oli ykkönen Matti Ketola, Eija Rapo 2. ja 3. Jarkko ”Jakke” Turunen. Naispuolisia jäseniä on joukkueessamme ilahduttavan suuri joukko, kaikkiaan yli kaksikymmentä. Eija Rapo oli aivan kärkimiesten tuntumassa ajetuilla yli 3500 kilometrillä ja Anna-Leena Melleri joukkueessamme 10. sijalla lukemillaan 2181 km. Syvä kumarrus joukkueemme terävimmälle kärjelle ja onnittelut mahtavista lukemista!

IPA Suomen osaston lahjoittama palkintopyörä Lounais-Suomeen

IPA SO:n kaikille kilometrejä polkeneille osallistujille arvottavana erikoispalkintona kampanjaan asetetun pyörän arvonta suoritettiin Itä-Uudenmaan poliisilaitoksella virallisen valvojan läsnä ollessa. Talousrikosyksikössä onnettarena toimi Suvi Hirvonen ja virallisena valvojana oli Kim Väänänen. Pyörän voitti itselleen Lounais-Suomen poliisilaitoksen rikostutkintaosaston toimistosihteeri Tuija Ringbom ja IPA Arghipelagosta. Onnittelut arvonnan voittajalle, turvallisia kilometrejä uuden upean kulkupelin myötä!
IPA Suomen osasto kiittää kaikkia IPA SO joukkueessa polkeneita, ensi vuonna jälleen yhä suuremmalle ryhmällä mukaan!

Palkintopyörä voittaja TuijaSuomi tarjoaa kesällä pyöräilijälle paljon nähtävää mm. museoitaPyörämatkalla kahvi hetki virkistääKevyenliikenteen väylät ovat turvallisia ajaa

Lisätietoja ja joukkueen muiden osallistujien tuloksia Kilometrikisasta: https://www.kilometrikisa.fi/

Liikunta ja kuntoiluterveisin,

Jorma Niemi
joukkueen kapteeni
IPA SO 2. varapresidentti,

Pin It

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosaston kuntokampanja toteutui korona pandemiasta huolimatta 01.05.2020 ‐ 22.09.2020 välisenä aikana. Jäsenistömme kohotti tapahtuman avulla kuntoaan nyt jo viidennen kerran. Entisestään kasvaneessa joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 76 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Pienempiä yksittäisten poliisilaitosten kokoamia joukkueita oli työyhteisöjen suosioon nousseessa kisassa eripuolilta maata tänä vuonna mukana kymmenkunta.
 • IPA Golf 2020 Hartola Golf

  IPA Golf 2020 Hartola Golf

  Järjestyksessään seitsemännet IPA Suomen osasto ry:n golfmestaruuskisat pelattiin Poliisigolf ry:n järjestämien poliisien SM-kisojen yhteydessä 6.-7.8.2020 Hartola Golfin hienolla golfkentällä.
 • IPA Suomen jalkapallo turnaus 2020

  IPA Suomen jalkapallo turnaus 2020

  Ajatus turnauksesta alkoi itää jo Teneriffalla, tarkoituksena että saisimme enemmän pelaajia seuraaviin turnauksiin mihin Suomi osallistuu. Päätimme aloittaa varovasti Suomen alaosastojen välillä ja katsoa saadaanko minkäänlaista turnausta aikaiseksi. Alustava kysely Teneriffalla olleiden kesken vaikutti lupaavalta, kaikilla oli kiinnostusta koittaa saada omasta alaosastostaan joukkuetta kasaan.
 • Tärkeintä ei ole voitto vaan asenne - jalkapallohurmoksessa Teneriffalla

  Tärkeintä ei ole voitto vaan asenne - jalkapallohurmoksessa Teneriffalla

  1ST SEVEN-A-SIDE INTERNATIONAL FOOTBALL CHAMPIONSHIP FOR POLICE OFFICERS IN ADEJE-TENERIFE 12.-15.12.2019 Kapteenin kertomus Huhtikuussa 2019 huomasin IPA Suomen Facebook-sivuilla, että Teneriffalla järjestetään jalkapalloturnaus poliiseille. Olen jo pitkään halunnut koota Suomesta joukkueen jonkinlaiseen IPA:n järjestämään urheilutapahtumaan.
 • Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutui 01.05.2019 ‐ 22.09.2019 välisenä aikana kolmannen kerran Kilometrikisan muodossa. Yhdistyksemme juhlavuoden kunniaksi kabineteissa asetettu tavoite saada joukkueeseen mukaan vähintään 60 polkijaa saavutettiin. Joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 62 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Poliisilaitoksia oli kampanjassa tänä vuonna edustettuna seitsemän. Pyöräilyverkoston yhä kasvaneessa tapahtumassa oli tänä vuonna osallistujia kaikkiaan yli 32 000.
 • IPA – Golf mestaruudet 2019 ratkottiin jo 6. kerran

  IPA – Golf mestaruudet 2019 ratkottiin jo 6. kerran

  Poliisien 2019 golfin SM-kilpailut järjestettiin elokuussa 8.- 9.8 Vierumäellä. Lisäksi Vierumäellä pelattiin myös jo kuudennen kerran IPA golfmestaruudesta. Vierumäen Cooke Coursella ratkaistiin henkilökohtainen ja joukkuemestaruus.
 • IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2018 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana upean lukuisa määrä ja paransimme joukkueena jälleen tulostamme kaikilla kampanjan mittareilla sekä huikeasti sijoitustamme omassa sarjassamme!
 • IPA Golf 2018 Vierumäki

  IPA Golf 2018 Vierumäki

  Järjestyksessään viidennet IPA Suomen osasto ry:n golfmestaruuskisat pelattiin Poliisigolf ry:n järjestämien poliisien SM-kisojen yhteydessä 15 - 16.8.2018. Kilpailu pelattiin kaksipäiväisenä piste pogey -kilpailuna Vierumäen Golfpuiston Cooke Course kentällä.
 • IPA Arctica järjesti maastopyörämatelut Ylläksellä

  IPA Arctica järjesti maastopyörämatelut Ylläksellä

  IPA-Arctican järjestämä Maastopyörämatelut -nimellä kulkeva maastopyörätapahtuma ajettiin Ylläksen Äkäslompolossa 16.-19.8.2018. Tapahtuma järjestettiin jo toista kertaa. Viime vuonna IPA Maja osoittautui erinomaiseksi tukikohdaksi tällaiselle tapahtumalle ja tänä vuonna paikalle olikin kokoontunut jo kymmenkunta ipalaista eri puolilta Suomea.
 • IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2017 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana kelpo määrä ja paransimme joukkueena sijoitustamme omassa sarjassamme liki 50 sijaan ylemmäs!
 • Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2016 on päättynyt. Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille, teitä oli mukana upea määrä!
 • Urheilutoiminta

  Urheilutoiminta

  IPA Suomen osasto edistää jäsenistönsä osallistumista IPAlaisille suunnattuun kansainväliseen urheilutoimintaan. Kilpailukutsujen tiedonvälitykseen sekä kisatapahtumien käytännön järjestelyihin on syksystä 2013 alkaen ollut jäsenistön tukena urheiluyhdysmies. Harraste-kilpaurheilu on nostanut suosiotaan IPAlaisten piirissä ja tarjolla on lukuisia mielenkiintoisia tapahtumia useissa urheilulajeissa Euroopassa ja ympäri maailmaa. Kansallisesti IPA SO:n mestaruudesta kilpailtiin ensimmäisen kerran tänä vuonna ja lajina oli golf. Eri maiden kansallisten IPA osastojen lisäksi mm. IPAn kansainvälinen osasto IAC välittää meille kisakutsuja maailmalta tasaiseen tahtiin.
 • IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailu

  IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailu

  IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailut 2015 pelattiin 5-6.8.2015 Kytäjä Golfin kentillä.