Tärkeintä ei ole voitto vaan asenne - jalkapallohurmoksessa Teneriffalla

1ST SEVEN-A-SIDE INTERNATIONAL FOOTBALL CHAMPIONSHIP FOR POLICE OFFICERS IN ADEJE-TENERIFE 12.-15.12.2019

Kapteenin kertomus

Huhtikuussa 2019 huomasin IPA Suomen Facebook-sivuilla, että Teneriffalla järjestetään jalkapalloturnaus poliiseille. Olen jo pitkään halunnut koota Suomesta joukkueen jonkinlaiseen IPA:n järjestämään urheilutapahtumaan.

Kyseisen jalkapalloturnauksen ollessa vasta loppuvuonna päätin, että tänä vuonna Suomesta lähtee joukkue sinne - oli joukkueen kerääminen miten vaikeaa tahansa.

Ensin kysyin IPA Saimaalta tuttuani Markus Kinnusta mukaan. Hänen ilmoittaessaan, että totta kai hän lähtee ja samalla lupautuessaan auttamaan minua joukkueen kasaamisessa, niin olin varma, että joukkue saadaan kasaan.

Kesällä meillä oli kasassa 6 pelaajaa eri puolilta Suomea. Lopulta saimme kasaan yhteensä 8 pelaajaa. Pystyimme siis ilmoittamaan joukkueemme Teneriffalle, joten alkoi matkojen ja muiden käytännön asioiden järjestely.

Ehdimme nähdä kaksi pelaajaa pois lukien Helsingin Käpylässä pari viikkoa ennen matkan aloitusta, jolloin pelasimme muutamat harjoituspelit niin kutsutussa höntsävuorossa.

11.12.2019

Oli koittanut se päivä mitä koko joukkue odotti. Tapasimme lentokentällä ja matkamme kohti Teneriffaa alkoi. Lennolla ei pelitaktiikasta juuri puhuttu, kun joukkue oli istutettu eri puolille konetta.

Teneriffalle päästyämme saimme bussikuljetuksen yhdessä Romanian joukkueen kanssa hotellille. Romanian joukkue tarjosikin bussissa meidän joukkueelle heidän itse tekemäänsä väkijuomaa. Nyt jälkeenpäin mietin, oliko tämä heidän osaltaan taktikointia yhteistä pelikentällä kohtaamista ajatellen.

12.12.2019

avajaisseremonia

Torstaina meillä oli tiedossa avajaisseremonia, mutta ennen sitä ehdimme tutustua hotellin lähialueeseen ja tavata joukkueemme kahdeksannen jäsenen Juha Napparin, joka oli tullut valmistautumaan turnaukseen jo muutamaa päivää ennen meitä muita.

Ennen avajaisia saimme sovittua jonkinlaisen ”pelitaktiikan” ja pelipaikat.

Avajaiset pidettiin samalla pelikentällä missä tulisimme pelaamaan kaikki ottelut. Avajaisissa joukkueet marssivat kukin vuorollaan kentälle maansa lipun kanssa samalla, kun taustalla soi maiden kansallislaulut.

Yhden joukkueenjäsenen piti olla pukeutunut virka-asuun tai muutoin joukkueelle olisi tullut miinuspiste heti alkuun. Sitä emme todellakaan halunneet, joten olimme jo aiemmin sopineet, että Markus Kinnunen edustaa meitä virkapuvussa.

Virka-asuiset poliisit edustivat hetken kentällä muun joukkueen nauttiessa virvokkeita katsomossa. Tämän jälkeen virka-asuiset poliisit pääsivät nauttimaan punaviiniä ja tapas-tyylisiä naposteltavia kentän laidalle. Kinnunen olikin tehnyt tuttavuutta muiden maiden edustajien kanssa ja saanut Ukrainan poliisin edustajalta koppalakin, vastalahjaksi Kinnusella oli onneksi antaa Suomen poliisin hihamerkkikortti.

Avajaisissa meille viimeistään selvisi, että vastustajat tulisivat olemaan erittäin kovatasoisia. Joukkueita oli yhteensä 18, 9 joukkuetta eri puolilta Espanjaa ja 9 joukkuetta Espanjan ulkopuolelta.

Meidän lohkoomme oli arvottu Sveitsin joukkue sekä neljä espanjalaista joukkuetta.

13.12.2019

joukkue

Ensimmäinen pelipäivä alkoi meidän joukkueen osalta aikaisin. Ensimmäinen, Sveitsin joukkuetta (Polizia Cantonale Tizino) vastaan pelattu ottelu alkoi klo. 8.00. Aurinko ei ollut vielä kunnolla noussut, kun ottelu alkoi, joten lämpötila oli vielä sopivan viileä jalkapallon pelaamiseen.

Ensimmäisessä ottelussa näkyi jo se, että meidän joukkueella oli takanaan vain yksi yhteinen harjoituskerta. Sveitsiläiset pelasivat hyvin yhdessä ja olivat erittäin taitavia. Hävisimme lopulta ottelun 6-1. Turnauksen avausmaalimme teki joukkueemme paras maalintekijä IPA Botnian Juha Nappari.

Päivän toinen ottelu oli Espanjan Extremaduran alueen joukkuetta vastaan ja taso oli edelleen kova. Paransimme kuitenkin omaa peliämme ja tämä peli päättyi espanjalaisten 3-1 voittoon.

Pelasimme vielä näiden otteluiden lisäksi kaksi ottelua espanjalaisia joukkueita vastaan ja niistäkään otteluista ei juuri jäänyt kerrottavaa jälkipolville. Hävisimme Alicanten joukkuetta (Policia Nacional Alicante) vastaan pelatun ottelun 5-0 ja Policia Local de Burgosia vastaan pelatun ottelun 4-0.

Joukkueemme alkoi kyllä jo hioutua enemmän yhteen ja pelimme parani. Onneksi joukkueemme ei turhautunut tappioista ja pelasimme päivän loppuun hyvällä asenteella.

Otteluiden jälkeen menimme koko joukkue viilentymään mereen ja pidimme illalla joukkuepalaverin tai niin kuin me sitä kutsuimme: Debreafingin.

Saimme tietää illalla myös seuraavan päivän ottelumme ja tiedossa oli taas aikainen aamuherätys.

14.12.2019

KUVA3

Päädyimme taistelemaan toisena pelipäivänä sijoista 9-18. Tiedossa oli ainakin kaksi ottelua. Voittamalla ensimmäisen meille olisi ollut tiedossa ottelut sijoista 9-12.

Ensimmäinen ottelumme oli Romanian joukkuetta vastaan (IPA Cluj). Romanian joukkue yllätti taidollaan ja voitti ottelun 3-1. Annoimme hieman liikaa apua Romanialle muun muassa allekirjoittaneen tekemällä virheellä.

Tämän häviön seurauksena päädyimme ottelemaan sijoista 13-18

Turnauksen viimeinen ottelu oli jälleen Sveitsin joukkuetta vastaan. Päätimme porukalla pitää vielä viimeisen kerran hauskaa ja pelata parhaan pelimme.

Mielestäni pelasimmekin parhaan pelimme. Ottelu päättyi Sveitsin 4-2 voittoon, mutta tuossa pelissä meillä oli mahdollisuudet tasapeliin tai jopa voittoon. Tuossa ottelussa nähtiin myös kenties turnauksen hienoin maalipotku, kun varamaalivahtimme Markus Kinnunen (nykyiseltä lempinimeltään Mario) sai maalipotkuun ennennäkemättömän kierteen ja pallo meni suoraan hänen jalastaan oman päätyrajamme yli ja vastustajan kulmaksi. Meidän onneksi vastustajakin oli varsin hämmentynyt tästä tilanteesta ja heidän kulmansa meni niin ikään pieleen.

Saimme pelin jälkeen tunnustusta siitä, että pelimme parani huomattavasti ensimmäisestä Sveitsiä vastaan pelatusta pelistä.

Tässä vaiheessa haluan kiittää koko joukkueen puolesta Tommi Nevalaista (IPA Uusimaa), joka hankki meille sponsorisopimuksia, joiden turvin saimme joukkueellemme peliasun, viirejä sekä tukea matkakuluihin.

Lisäksi haluan kiittää IPA Suomea joukkueemme tukemisesta sekä omaa alaosastoani IPA Uusimaata kyseisen alaosaston pelaajien tukemisesta.

Kiitos myös koko joukkueelle hyvästä asenteesta ja siitä, että lähditte ennakkoluulottomasti mukaan reissuun.

Mikko Jokinen
IPA Uusimaa

”Marion” kynästä pari sanaa

joukkue

Lauantaina päättyneen turnauksen jälkipelejä jatkettiin hotelli Santa Marian open bar -terassin ja ruokasalin puolella, jonne kaikki tapahtumaan osallistuneet oli kutsuttu buffet-illalliselle. Tässä tilaisuudessa oli oiva mahdollisuus seurustella eri joukkueiden edustajien kanssa ja vaihtaa hihamerkkejä samassa yhteydessä. Järjestelyt olivat varsin mainiot mitä tuli ruuan ja juomien suhteen sen lisäksi, että tilat oli muokattu viihtyisäksi isollekin osallistujamäärälle.

Sveitsin joukkueen kapteenin kanssa pääsin vaihtamaan pari sanaa, kun jonotimme omaa vuoroamme avotulella paistettujen liharuokien äärelle. Hän kertoi vilpittömästi, ettei jalkapallon historiassa ole todennäköisesti nähty vastaavaa maalipotkua ja kehui suoritustani. Olisi ollut turhaa selitellä suoritusta fair play -aloitukseksi, koska Sveitsi ei varsinaisesti ollut joukkue, joka olisi tarvinnut tasoitusta. Lisäksi jostain kumman syystä koko Sveitsin joukkue ja muutama muukin oppi tuntemaan minut Mariona, ja syy tälle jääneekin mysteeriksi. Ainakin minulle.

Päätösillallisessa joukkueemme kapteeni Mikko Jokinen voitti arvonnassa sisällöltään epämääräiseksi jääneitä voiteita, joiden arveltiin olevan relaksantteja. Jokinen oli kuitenkin hyvin otettu tästä palkinnosta. Suomen joukkueen osalta illan kohokohdaksi nousi kuitenkin se, kun voitimme pokaalin kaikista kaukaa tulleen osallistujajoukkueen muodossa. Johtuen koko turnauksen kestäneestä positiivisesta ja sosiaalisesta asenteestamme olimme ikään kuin kaikkien kavereita, jolloin saimme raikuvat suosionosoitukset vastaanottaessamme palkintoa koko joukkueen voimin.

Hienointa oli myös huomata, että muutkin IPA-osastot olivat suunnitelleet omat tulevat turnauksensa ja aiemmin jopa järjestäneet vastaavia. Meillekin sateli kutsuja muun muassa Sisiliaan, Tarragonaan ja Oradeaan. Eteläisen Euroopan väkeä kiinnosti kovasti Lapin matkailu ja Äkäslompolon IPA-majaan liittyviä esitekopiota tuli jaettua jokunen.

Viimeisen kokonaisen reissupäivän hyödynsimme Teneriffan saaren ympäri tehdyllä ajomatkalla, kun vuokrasimme hotellilta auton ja lähdimme vuoristoreittiä pitkin rantaväylää kohden. Loppuilta menikin rennossa tunnelmassa ja vähitellen aloimme valmistautua kotiinpaluuseen.

Valitettavasti emme saaneet kaikkia mahtavia kuvia mahtumaan tämän jutun yhteyteen. Kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa, ja tämän tapahtuman viihdyttävyyden kuvaamiseen väite pitää enemmän kuin paikkansa.

Reissun oleellisin tavoite toteutui ja se oli Suomen saaminen mukaan ensimmäistä kertaa jalkapallotapahtumaan IPA:n alaisuudessa. Päämääränä on käynnistää ja ylläpitää perinne, jotta voisimme säännöllisesti osallistua joukkueen voimin erinäisiin kansainvälisiin tapahtumiin erinäisissä kokoonpanoissa. Jalkapallon osalta näitä mahdollisuuksia avautuu hyvällä tarjonnalla ja tuleviin koitoksiin kannustan myös muitakin jalkapallosta kiinnostuneita osallistumaan.

Haluan omasta puolestani kiittää joukkueemme jäseniä, jotka lähtivät ennakkoluulottomasti mukaan ja kestivät joukkueenjohdon eli lähinnä minun ja Mikon ”taktisia palavereja” sekä muuta hulluutta pitäen yllä kevyttä ja hauskaa ilmapiiriä.

 • Timo Ilmakangas (Lapin poliisilaitos)
 • Juha Nappari (Pohjanmaan poliisilaitos)
 • Aldin Kadric (Sisä-Suomen poliisilaitos)
 • Antti Hämäläinen (Itä-Uudenmaan poliisilaitos)
 • Joni Mukala (Kaakkois-Suomen poliisilaitos)

Vielä kerran erityinen kiitos Tommi Nevalaiselle (Itä-Uudenmaan poliisilaitos) muun muassa sponsoriasioiden hoidon suhteen. Kiitokset IPA-Suomen osastolle, Kinnusen Jarille, Niemen Jormalle ja Värrin Mikolle, että olitte tukemassa järjestelyissä. Jokisen Mikolle kiitokset siitä, että laitoit homman alulle. Vuoden 2020 EM-kisoista haetaan ideoita ja taktiikoita meidänkin peliin tulevia turnauksia silmällä pitäen.

Haluamme kiittää suuresti tukijoitamme J. Rinta-Jouppi Oy:tä, Ruutisavu Oy:tä, Suomen Turvaprojektit Oy:tä (Finsecpro) sekä EMS Medical Services.

Mikäli kiinnostuksesi osallistua tuleviin tapahtumiin heräsi lukiessasi tätä tekstiä, pyydän rohkeasti olemaan yhteydessä Mikko Jokiseen (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.) tai vaihtoehtoisesti allekirjoittaneeseen (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.). Pyrimme kartoittamaan alustavasti mukana olevien toiveita ja sen mukaan osallistumaan tuleviin turnauksiin. Pidämme myös sinut viestiketjussa mukana ja ajan tasalla meneillään olevista suunnitelmista.

Markus ”Mario” Kinnunen
IPA Saimaa

Pin It

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosaston kuntokampanja toteutui korona pandemiasta huolimatta 01.05.2020 ‐ 22.09.2020 välisenä aikana. Jäsenistömme kohotti tapahtuman avulla kuntoaan nyt jo viidennen kerran. Entisestään kasvaneessa joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 76 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Pienempiä yksittäisten poliisilaitosten kokoamia joukkueita oli työyhteisöjen suosioon nousseessa kisassa eripuolilta maata tänä vuonna mukana kymmenkunta.
 • IPA Golf 2020 Hartola Golf

  IPA Golf 2020 Hartola Golf

  Järjestyksessään seitsemännet IPA Suomen osasto ry:n golfmestaruuskisat pelattiin Poliisigolf ry:n järjestämien poliisien SM-kisojen yhteydessä 6.-7.8.2020 Hartola Golfin hienolla golfkentällä.
 • IPA Suomen jalkapallo turnaus 2020

  IPA Suomen jalkapallo turnaus 2020

  Ajatus turnauksesta alkoi itää jo Teneriffalla, tarkoituksena että saisimme enemmän pelaajia seuraaviin turnauksiin mihin Suomi osallistuu. Päätimme aloittaa varovasti Suomen alaosastojen välillä ja katsoa saadaanko minkäänlaista turnausta aikaiseksi. Alustava kysely Teneriffalla olleiden kesken vaikutti lupaavalta, kaikilla oli kiinnostusta koittaa saada omasta alaosastostaan joukkuetta kasaan.
 • Tärkeintä ei ole voitto vaan asenne - jalkapallohurmoksessa Teneriffalla

  Tärkeintä ei ole voitto vaan asenne - jalkapallohurmoksessa Teneriffalla

  1ST SEVEN-A-SIDE INTERNATIONAL FOOTBALL CHAMPIONSHIP FOR POLICE OFFICERS IN ADEJE-TENERIFE 12.-15.12.2019 Kapteenin kertomus Huhtikuussa 2019 huomasin IPA Suomen Facebook-sivuilla, että Teneriffalla järjestetään jalkapalloturnaus poliiseille. Olen jo pitkään halunnut koota Suomesta joukkueen jonkinlaiseen IPA:n järjestämään urheilutapahtumaan.
 • Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutui 01.05.2019 ‐ 22.09.2019 välisenä aikana kolmannen kerran Kilometrikisan muodossa. Yhdistyksemme juhlavuoden kunniaksi kabineteissa asetettu tavoite saada joukkueeseen mukaan vähintään 60 polkijaa saavutettiin. Joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 62 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Poliisilaitoksia oli kampanjassa tänä vuonna edustettuna seitsemän. Pyöräilyverkoston yhä kasvaneessa tapahtumassa oli tänä vuonna osallistujia kaikkiaan yli 32 000.
 • IPA – Golf mestaruudet 2019 ratkottiin jo 6. kerran

  IPA – Golf mestaruudet 2019 ratkottiin jo 6. kerran

  Poliisien 2019 golfin SM-kilpailut järjestettiin elokuussa 8.- 9.8 Vierumäellä. Lisäksi Vierumäellä pelattiin myös jo kuudennen kerran IPA golfmestaruudesta. Vierumäen Cooke Coursella ratkaistiin henkilökohtainen ja joukkuemestaruus.
 • IPA Golf 2018 Vierumäki

  IPA Golf 2018 Vierumäki

  Järjestyksessään viidennet IPA Suomen osasto ry:n golfmestaruuskisat pelattiin Poliisigolf ry:n järjestämien poliisien SM-kisojen yhteydessä 15 - 16.8.2018. Kilpailu pelattiin kaksipäiväisenä piste pogey -kilpailuna Vierumäen Golfpuiston Cooke Course kentällä.
 • IPA Arctica järjesti maastopyörämatelut Ylläksellä

  IPA Arctica järjesti maastopyörämatelut Ylläksellä

  IPA-Arctican järjestämä Maastopyörämatelut -nimellä kulkeva maastopyörätapahtuma ajettiin Ylläksen Äkäslompolossa 16.-19.8.2018. Tapahtuma järjestettiin jo toista kertaa. Viime vuonna IPA Maja osoittautui erinomaiseksi tukikohdaksi tällaiselle tapahtumalle ja tänä vuonna paikalle olikin kokoontunut jo kymmenkunta ipalaista eri puolilta Suomea.
 • Urheilutoiminta

  Urheilutoiminta

  IPA Suomen osasto edistää jäsenistönsä osallistumista IPAlaisille suunnattuun kansainväliseen urheilutoimintaan. Kilpailukutsujen tiedonvälitykseen sekä kisatapahtumien käytännön järjestelyihin on syksystä 2013 alkaen ollut jäsenistön tukena urheiluyhdysmies. Harraste-kilpaurheilu on nostanut suosiotaan IPAlaisten piirissä ja tarjolla on lukuisia mielenkiintoisia tapahtumia useissa urheilulajeissa Euroopassa ja ympäri maailmaa. Kansallisesti IPA SO:n mestaruudesta kilpailtiin ensimmäisen kerran tänä vuonna ja lajina oli golf. Eri maiden kansallisten IPA osastojen lisäksi mm. IPAn kansainvälinen osasto IAC välittää meille kisakutsuja maailmalta tasaiseen tahtiin.
 • IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailu

  IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailu

  IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailut 2015 pelattiin 5-6.8.2015 Kytäjä Golfin kentillä.