Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutui 01.05.2019 ‐ 22.09.2019 välisenä aikana kolmannen kerran Kilometrikisan muodossa. Yhdistyksemme juhlavuoden kunniaksi kabineteissa asetettu tavoite saada joukkueeseen mukaan vähintään 60 polkijaa saavutettiin. Joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 62 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Poliisilaitoksia oli kampanjassa tänä vuonna edustettuna seitsemän. Pyöräilyverkoston yhä kasvaneessa tapahtumassa oli tänä vuonna osallistujia kaikkiaan yli 32 000.

Miksi pyöräillä, mikä motivoi mukaan?

Pyöräily on harvinaisen tehokas tapa parantaa omaa elämänlaatua ja terveyttä. Pyöräily kehittää hengitys- ja verenkiertoelimistön kuntoa, auttaa painonhallinnassa, parantaa lihasvoimaa ja liikkuvuutta sekä kehittää tasapainoa ja koordinaatiota. Pyöräily on aina myös merkittävä ympäristö- ja kansantalousteko. On laskettu, että jokainen pyöräilykilometri tuottaa yhteiskunnalle 0,16 euroa ja henkilöautoilu puolestaan kuluttaa 0,10 euroa/kilometri. Yllättävä tieto monelle lienee vieläkin myös se, että pyörä on nopein kulkuneuvo lyhyillä (alle 7 km) matkoilla etenkin kaupungissa. Mikä parasta pyöräilijä on vapaa ja riippumaton aikatauluista ja ruuhkista. Uskon muun muassa edellä mainittujen asioiden olleen sellaisia, jotka saivat jälleen uusia IPAlaisia innostumaan pyöräilystä ja lähtemään mukaan.

Lauri Läänsoo teki retken Suomeen

Liki puolet joukkueesta polki yli 1000 km kesän aikana!

Kaikkiaan 24 joukkueen jäsentä ylitti 1000 kilometrin rajapyykin kampanjan aikana. Koko joukkue polki toukokuun ja syyskuun välisenä aikana yhteensä 53 419,7 km säästäen mm. bensan kulutustaan 3 739 litraa. Luvut tuplautuivat edellisvuodesta. Suursarjassa joukkueen sijoitus oli upeasti 101. Keskiarvoisesti pyörällä jäsenemme ajoivat 45 päivänä jakson aikana.
Eniten kilometrejä keräsivät kasaan 1) Jussi Koponen 4078km 2) Lauri Läänsoo 3223 ja 3) Pasi Palosaari. Jussi Koponen oli myös ahkerin pyöräilijä ajopäivien määrällä tarkasteltuna. Minuuttikisassa Pasi Palosaari oli ykkönen, Lauri Läänsoo 2. ja 3.Matti Ketola. ”Hatunnosto” joukkueemme terävimmälle kärjelle ja onnittelut mahtavista lukemista!

IPA palkintopyörän lunastus T.J 30.10.2019 Ykkös Urheilu

IPAn kansainvälinen presidentti arpoi palkintopyörän Vantaalle

IPA SO:n kaikille kilometrejä polkeneille osallistujille arvottavana erikoispalkintona kampanjaan asetetun pyörän arvonta suoritettiin juhlavasti Kroatiassa IPA Maailmankongressin yhteydessä. Arvan nosti uudelle kaudelle valittu Pierre Martin Moulin ja virallisina valvojana allekirjoittaneen lisäksi toimivat IPA SO:n presidentti Jari Kinnunen sekä pääsihteeri Miia Keso. Pyörän voitti itselleen IPA jäseneksi vuosien tauon jälkeen uudestaan liittynyt Tuomo Jaatinen, joka osallistui kampanjaan yhdessä vaimonsa kanssa. Onnittelut arvonnan voittajalle, keveitä ja runsaita kilometrejä uuden kulkupelin myötä!

IPA Suomen osasto kiittää kaikkia IPA SO:n joukkueessa polkeneita!

Lisätietoja ja joukkueen muiden osallistujien tuloksia Kilometrikisasta: https://www.kilometrikisa.fi/

Kilometrikisan ahkerin polkija herra 56 – itseasiassa kuultuna

Herra 56 tauolla

K: Moni kampanjassa mukana ollut lienee pohtinut kuka on liki koko kampanjan ajan kärkipaikalla keikkunut nimimerkin takana oleva IPAlainen. Voitko nyt kampanjan ratkettua paljastaa, kuka olet, ja mikä on oma alaosastosi?
V: Nimeni on Jussi Koponen ja olen töissä KRP:ssä Vantaalla.

K: Monesko Kilometrikisa tämä sinulle oli, oletko aiemmin ollut mukana IPA Suomen osaston joukkueessa?
V: Taitaa olla 5. tai 6. vuosi. Aiemmat olen ollut oman talon joukkueessa, mutta pari vuotta jatkunut rekrytointi sai minut vaihtamaan.

K: Harrastatko muutoin liikuntaa tai oletko aktiivi urheilija, millainen on liikkujan polkusi ja kuntoilutaustasi, kuulutko johonkin pyöräilyseuraan?
V: Kaikenlaista aerobista kuntoilua olen harrastanut koko aikuisen ikäni, tämän hetken määritelmä lienee lähinnä ”aerobic junkie” eli aerobisen liikunnan sekakäyttäjä. Soutuergoa olen nykinyt kohtalaisella intensiteetillä yli 20 vuotta, jossain vaiheessa olin hyvinkin tiukkapipoisessa kirkkoveneseurassa ja kajakissakin olen istunut. Pyöräilyseuraan en noin urheilullisessa mielessä kuulu. Wattbiken löysin 2010 luvun alussa ja silläkin tunteja tulee talvisin jonkun verran. Polveni eivät enää tykkää hölkästä/juoksusta, mikä on lisännyt tarvetta pyöräillä, että minulla olisi toimiva pk vaihtoehto ulkoliikuntaan.

K: Kilometrimäärän perusteella viihdyt erittäin hyvin pyörän kyydissä, mikä sinua pyöräilyssä erityisesti viehättää ja saa liikkeelle tienpäälle?
V: Se on kivaa ja siinä näkee paljon. Parasta ovat kesäiset omat maantieretket, kuluneelta kesältä voin mainita esimerkiksi päiväretken Kotkaan ja junalla takaisin. Tutut tiet näkee ja usein jopa kokee ihan eri tavalla pyörän satulasta verrattuna autolla ajoon. Työmatka- ja asiointiajojen motivaatio on lisäksi pitää auton käyttö mahdollisimman satunnaisena. Kilometrejä kertyy yhä, mutta ei tietenkään samalla tahdilla kuin kesäkuukausina.

K: Millainen ajopeli sinulla on ollut kampanjan aikana allasi, kuinka usein vaihdat ajokkia ja huollatko kaluston itse?
V: Kesän aikana käytin tilanteen mukaan vaihdellen koko 4 pyörän kalustoani. Noin puolet kilsoista ja useimmat makeimmat retket ajoin maantiepyörällä, aika paljon pyöräilin myös maastopyörällä ja sinkulalla. On myös ajoja, jolloin vanha setä-pyörä on se soveltuvin. Jos viidennen hankkisin, niin tietäisin jo mikä se olisi. Kahteen pyöristä minulla on talvikaudella nastarenkaat.
Perushuollot, putsaukset ja rengastyöt teen itse. Tarvittaessa turvaudun ammattilaisapuun. Kauden vauriosaldo toistaiseksi on 3 rengasrikkoa ja yksi pullahtanut vanne.

K: Miten näet tällaisen kampanjan tarpeen yhdistyksen toiminnassa ja jäsenistölle, saammeko nähdä sinut mahdollisesti jatkossakin mukana joukkueessamme?
V: Oikein hyvä kampanja, toivottavasti saa ihmisiä pyöräilemään oman tarpeensa ja tilanteensa mukaan.

K: IPA Suomen osaston onnittelee joukkueensa ahkerinta kilometrien polkijaa ja toivottaa turvallisia kilometrejä sinulle jatkoon. Millaiset terveiset lähettäisit lukijoille ja kampanjassa mukana olleille joukkuekavereille?
V: Odotetaan ensi kevättä ja pidetään kuntoa yllä. Ensi vuoden nimimerkkini lienee helppo arvata.

Liikunta ja kuntoiluterveisin,

Jorma Niemi
IPA SO 2. varapresidentti
urheiluyhdysmies

Pin It

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosaston kuntokampanja toteutui korona pandemiasta huolimatta 01.05.2020 ‐ 22.09.2020 välisenä aikana. Jäsenistömme kohotti tapahtuman avulla kuntoaan nyt jo viidennen kerran. Entisestään kasvaneessa joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 76 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Pienempiä yksittäisten poliisilaitosten kokoamia joukkueita oli työyhteisöjen suosioon nousseessa kisassa eripuolilta maata tänä vuonna mukana kymmenkunta.
 • IPA Golf 2020 Hartola Golf

  IPA Golf 2020 Hartola Golf

  Järjestyksessään seitsemännet IPA Suomen osasto ry:n golfmestaruuskisat pelattiin Poliisigolf ry:n järjestämien poliisien SM-kisojen yhteydessä 6.-7.8.2020 Hartola Golfin hienolla golfkentällä.
 • IPA Suomen jalkapallo turnaus 2020

  IPA Suomen jalkapallo turnaus 2020

  Ajatus turnauksesta alkoi itää jo Teneriffalla, tarkoituksena että saisimme enemmän pelaajia seuraaviin turnauksiin mihin Suomi osallistuu. Päätimme aloittaa varovasti Suomen alaosastojen välillä ja katsoa saadaanko minkäänlaista turnausta aikaiseksi. Alustava kysely Teneriffalla olleiden kesken vaikutti lupaavalta, kaikilla oli kiinnostusta koittaa saada omasta alaosastostaan joukkuetta kasaan.
 • Tärkeintä ei ole voitto vaan asenne - jalkapallohurmoksessa Teneriffalla

  Tärkeintä ei ole voitto vaan asenne - jalkapallohurmoksessa Teneriffalla

  1ST SEVEN-A-SIDE INTERNATIONAL FOOTBALL CHAMPIONSHIP FOR POLICE OFFICERS IN ADEJE-TENERIFE 12.-15.12.2019 Kapteenin kertomus Huhtikuussa 2019 huomasin IPA Suomen Facebook-sivuilla, että Teneriffalla järjestetään jalkapalloturnaus poliiseille. Olen jo pitkään halunnut koota Suomesta joukkueen jonkinlaiseen IPA:n järjestämään urheilutapahtumaan.
 • Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutui 01.05.2019 ‐ 22.09.2019 välisenä aikana kolmannen kerran Kilometrikisan muodossa. Yhdistyksemme juhlavuoden kunniaksi kabineteissa asetettu tavoite saada joukkueeseen mukaan vähintään 60 polkijaa saavutettiin. Joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 62 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Poliisilaitoksia oli kampanjassa tänä vuonna edustettuna seitsemän. Pyöräilyverkoston yhä kasvaneessa tapahtumassa oli tänä vuonna osallistujia kaikkiaan yli 32 000.
 • IPA – Golf mestaruudet 2019 ratkottiin jo 6. kerran

  IPA – Golf mestaruudet 2019 ratkottiin jo 6. kerran

  Poliisien 2019 golfin SM-kilpailut järjestettiin elokuussa 8.- 9.8 Vierumäellä. Lisäksi Vierumäellä pelattiin myös jo kuudennen kerran IPA golfmestaruudesta. Vierumäen Cooke Coursella ratkaistiin henkilökohtainen ja joukkuemestaruus.
 • IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2018 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana upean lukuisa määrä ja paransimme joukkueena jälleen tulostamme kaikilla kampanjan mittareilla sekä huikeasti sijoitustamme omassa sarjassamme!
 • IPA Golf 2018 Vierumäki

  IPA Golf 2018 Vierumäki

  Järjestyksessään viidennet IPA Suomen osasto ry:n golfmestaruuskisat pelattiin Poliisigolf ry:n järjestämien poliisien SM-kisojen yhteydessä 15 - 16.8.2018. Kilpailu pelattiin kaksipäiväisenä piste pogey -kilpailuna Vierumäen Golfpuiston Cooke Course kentällä.
 • IPA Arctica järjesti maastopyörämatelut Ylläksellä

  IPA Arctica järjesti maastopyörämatelut Ylläksellä

  IPA-Arctican järjestämä Maastopyörämatelut -nimellä kulkeva maastopyörätapahtuma ajettiin Ylläksen Äkäslompolossa 16.-19.8.2018. Tapahtuma järjestettiin jo toista kertaa. Viime vuonna IPA Maja osoittautui erinomaiseksi tukikohdaksi tällaiselle tapahtumalle ja tänä vuonna paikalle olikin kokoontunut jo kymmenkunta ipalaista eri puolilta Suomea.
 • IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2017 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana kelpo määrä ja paransimme joukkueena sijoitustamme omassa sarjassamme liki 50 sijaan ylemmäs!
 • Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2016 on päättynyt. Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille, teitä oli mukana upea määrä!
 • Urheilutoiminta

  Urheilutoiminta

  IPA Suomen osasto edistää jäsenistönsä osallistumista IPAlaisille suunnattuun kansainväliseen urheilutoimintaan. Kilpailukutsujen tiedonvälitykseen sekä kisatapahtumien käytännön järjestelyihin on syksystä 2013 alkaen ollut jäsenistön tukena urheiluyhdysmies. Harraste-kilpaurheilu on nostanut suosiotaan IPAlaisten piirissä ja tarjolla on lukuisia mielenkiintoisia tapahtumia useissa urheilulajeissa Euroopassa ja ympäri maailmaa. Kansallisesti IPA SO:n mestaruudesta kilpailtiin ensimmäisen kerran tänä vuonna ja lajina oli golf. Eri maiden kansallisten IPA osastojen lisäksi mm. IPAn kansainvälinen osasto IAC välittää meille kisakutsuja maailmalta tasaiseen tahtiin.
 • IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailu

  IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailu

  IPA Suomen osaston 2. Golf mestaruuskilpailut 2015 pelattiin 5-6.8.2015 Kytäjä Golfin kentillä.