IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

Pyöräily maastossa antaa arkeen haastetta

IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2018 on päättynyt!
Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana upean lukuisa määrä ja paransimme joukkueena jälleen tulostamme kaikilla kampanjan mittareilla sekä huikeasti sijoitustamme omassa sarjassamme!

Kaikkiaan 56 IPAlaista muodostivat joukkueen, joka polki toukokuun ja syyskuun välisenä aikana yhteensä 60 709,9 km säästäen mm. bensan kulutustaan 4 249 litraa kohentaen samalla omaa kuntoaan.

Eniten kilometrejä kampanjassa keräsivät kasaan 1) Pekka Melleri 7777 km 2) Lauri Läänsoo 4495 km ja 3) Pasi Ahlgren 3057km. Pekka oli myös ahkerin pyörän käyttäjä ajopäivien määrällä tarkasteltuna. Minuuttikisassa kirjasi eniten ajoja webmasterimme Lauri Läänsoo ja hänen seurakseen nousivat 2. Matti Ketola ja 3. sijalta löytyy allekirjoittanut. Annetaan joukkueemme terävimmälle kärjelle onnittelut upeista lukemista!

IPA SO:n kaikille kilometrejä polkeneille osallistujille arvottavana erikoispalkintona kampanjaan asetettu pyörän arvottiin Malmin poliisiasemalla 25.10.2018 Onnettarena toimivat liikennepoliisisektorin toimistosihteeri Saija Haapanen ja virallisena valvojana oli vanhempikonstaapeli Tapani Seppänen. Pyörän voitti tällä kertaa itselleen Tarja Ojaniemi Tampereelta. Onnittelut arvonnan voittajalle, pyörä toimitetaan voittajalle mahdollisimman pian!

Kaikki yli 1000 kilometriä kampanjan aikana polkeneet osallistuneet tulevat saamaan minulta suorituksestaan myös henkilökohtaisesti osallistujadiplomit.

Kilometrikisa - verkkotapahtumana innosti mukaan jälleen aiempien vuosien tapaan pyöräilevät suomalaiset laajasti. Kaikkiaan 1141 eri joukkuetta oli mukana kohentamassa kuntoaan kirjaten työ- ja vapaa-ajan pyöräilylenkkejä.

Lisätietoja ja joukkueen muiden osallistujien tuloksia Kilometrikisasta: https://www.kilometrikisa.fi/

Liikunta ja kuntoiluterveisin,

Jorma Niemi
IPA SO 2. varapresidentti, urheiluyhdysmies

Kesä on parasta pyöräretkien aikaaLauri Läänsoo pyöräretki Latvian

Susanna Harju Hossan kansallispuistostaPekka Mellerin kesäinen kuva RaippaluodostaTarjan voittopyörä

Pin It

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosaston kuntokampanja toteutui korona pandemiasta huolimatta 01.05.2020 ‐ 22.09.2020 välisenä aikana. Jäsenistömme kohotti tapahtuman avulla kuntoaan nyt jo viidennen kerran. Entisestään kasvaneessa joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 76 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Pienempiä yksittäisten poliisilaitosten kokoamia joukkueita oli työyhteisöjen suosioon nousseessa kisassa eripuolilta maata tänä vuonna mukana kymmenkunta.
 • Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutui 01.05.2019 ‐ 22.09.2019 välisenä aikana kolmannen kerran Kilometrikisan muodossa. Yhdistyksemme juhlavuoden kunniaksi kabineteissa asetettu tavoite saada joukkueeseen mukaan vähintään 60 polkijaa saavutettiin. Joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 62 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Poliisilaitoksia oli kampanjassa tänä vuonna edustettuna seitsemän. Pyöräilyverkoston yhä kasvaneessa tapahtumassa oli tänä vuonna osallistujia kaikkiaan yli 32 000.
 • IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2018 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana upean lukuisa määrä ja paransimme joukkueena jälleen tulostamme kaikilla kampanjan mittareilla sekä huikeasti sijoitustamme omassa sarjassamme!
 • IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2017 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana kelpo määrä ja paransimme joukkueena sijoitustamme omassa sarjassamme liki 50 sijaan ylemmäs!
 • Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2016 on päättynyt. Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille, teitä oli mukana upea määrä!