IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2017 on päättynyt!
Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana kelpo määrä ja paransimme joukkueena sijoitustamme omassa sarjassamme liki 50 sijaan ylemmäs!

Reilut kolmekymmentä IPAlaista muodostivat joukkueen joka polki toukokuun ja syyskuun välisenä aikana yhteensä 19 383 km säästäen mm. bensan kulutustaan 1 356 litraa kohentaen samalla omaa kuntoaan.

Eniten kilometrejä kampanjassa keräsivät kasaan 1) Kejo Muteli 2867km 2) Mika Tiensuu 1936 ja 3) Ari Karstinen. Keijo Muteli oli myös ahkerin pyörän käyttäjä ajopäivien ja ajettujen minuuttien määrällä tarkasteltuna. Minuuttikisassa Mutelin ja Karstisen seuraksi nousi 3. Jukka Suvisuo. Annetaan joukkueemme terävimmälle kärjelle onnittelut upeista lukemista!

IPA SO:n kaikille kilometrejä polkeneille osallistujille arvottavana erikoispalkintona kampanjaan asetetun pyörän arvonta on suoritettu Itä-Uudenmaan poliisilaitoksella 5.10.2017. Onnettarena toimi esikunnasta viestintäsihteeri Heidi Saarinen ja virallisina valvojina olivat konstaapelit Ari-Pekka Mykkänen sekä Petri Ylikarjula. Pyörän voitti itselleen Päivi Mielonen Joensuusta. Onnittelut arvonnan voittajalle, pyörä toimitetaan voittajalle Niittylahteen mahdollisimman pian!

Kaikki yli 400 kilometriä kampanjan aikana osallistuneet tulevat saamaan minulta henkilökohtaisesti osallistujadiplomit.

Kilometrikisa - verkkotapahtumana innosti mukaan jälleen aiempien vuosien tapaan pyöräilevät suomalaiset laajasti. Kaikkiaan 27 260 pyöräilijää oli mukana joukkueissa tai yksilönä kohottomassa kuntoaan ja kirjaamassa työ- ja vapaa-ajan pyöräilylenkkejä.

Lisätietoja ja joukkueen muiden osallistujien tuloksia Kilometrikisasta: https://www.kilometrikisa.fi/

Liikunta ja kuntoiluterveisin,

Jorma Niemi
IPA SO 2. varapresidentti, urheiluyhdysmies

Pin It

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosasto – suurin poliisijoukkue 2020 kilometrikisassa

  IPA Suomenosaston kuntokampanja toteutui korona pandemiasta huolimatta 01.05.2020 ‐ 22.09.2020 välisenä aikana. Jäsenistömme kohotti tapahtuman avulla kuntoaan nyt jo viidennen kerran. Entisestään kasvaneessa joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 76 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Pienempiä yksittäisten poliisilaitosten kokoamia joukkueita oli työyhteisöjen suosioon nousseessa kisassa eripuolilta maata tänä vuonna mukana kymmenkunta.
 • Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  Yli 60 polkijan voimin kilometrikisassa – suurimpana poliisijoukkueena

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutui 01.05.2019 ‐ 22.09.2019 välisenä aikana kolmannen kerran Kilometrikisan muodossa. Yhdistyksemme juhlavuoden kunniaksi kabineteissa asetettu tavoite saada joukkueeseen mukaan vähintään 60 polkijaa saavutettiin. Joukkueessamme oli mukana kaikkiaan 62 pyöräilijää ja olimme upeasti valtakunnan suurin poliisijoukkue. Poliisilaitoksia oli kampanjassa tänä vuonna edustettuna seitsemän. Pyöräilyverkoston yhä kasvaneessa tapahtumassa oli tänä vuonna osallistujia kaikkiaan yli 32 000.
 • IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston ennätyksellisellä joukkueella kilometrikisassa 2018

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2018 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana upean lukuisa määrä ja paransimme joukkueena jälleen tulostamme kaikilla kampanjan mittareilla sekä huikeasti sijoitustamme omassa sarjassamme!
 • IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston joukkue toistamiseen kilometrikisassa 2017

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2017 on päättynyt!Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille. Teitä oli mukana kelpo määrä ja paransimme joukkueena sijoitustamme omassa sarjassamme liki 50 sijaan ylemmäs!
 • Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  Kuntoa kohennettiin pyöräilemällä - IPA Suomenosaston joukkue kilometrikisassa 2016

  IPA Suomenosaston kuntokampanjana toteutettu Pyöräilyverkoston Kilometrikisa 2016 on päättynyt. Kiitos kaikille IPA SO:n joukkueessa polkijoille, teitä oli mukana upea määrä!