Pressan palsta

Korona puristaa ja ahdistaa yhteiskuntaa monin eri tavoin edelleen. Ottamatta kantaa viruksen vaarallisuuteen tai kuolleisuuteen ja vertailematta sitä mihinkään muuhun sairauteen voin vain sanoa, että arki on oikeasti muuttunut. Maskeja käytetään yhä enemmän ainakin niissä junissa, joilla työmatkani ajan vietän. Ihmiset pitävät etäisyyttä toisiinsa ja ilman maskia kulkevia voidaan jo mulkaista pahastakin. Itselläni maski on käytössä aina julkisia käyttäessäni ja myös kauppareissuilla. Väkisin opetteluahan se on ollut ja hengitystiesairaalle alku oli hankalaa.

Korona on vaikuttanut myös yhdistyksemme toimintaan. Näkyvin ja tuntuvin vaikutus tänä vuonna on ollut varmasti yhdistyksen kokouksen järjestäminen hybridikokouksena. Kokousta ei ollut enää mahdollista siirtää, koska poikkeuslakia ei hallituksen toimesta jatkettu syyskuun loppua pitemmälle. Tilit oli saatava ns. selväksi ja siksi kokous oli järjestettävä. Tätä kirjoittaessani en vielä tiedä kuinka selvisimme, mutta sen jo tiedän, että alaosastot ovat tehneet loistavaa työtä jäsenistön tavoittamiseksi ja kokouskutsujen perille saamiseksi.

Olemme siirtyneet uuden jäsenrekisterin käyttöön ja jäsenistölle on lähtenyt tiedote siitä 16.10.2020. Siirtyminen yhä enemmän sähköisesti tapahtuvaan asioiden käsittelyn aikakauteen ja uuteen rekisteriin on haaste. Uskon kuitenkin, että me saamme siirron onnistumaan ja opimme käyttämään uuden rekisterin tuomia mahdollisuuksia. Nyt jokainen alaosasto pystyy viestittämään jäsenistölle suoraan sähköisesti mm. tapahtumista ja jokainen jäsen pääsee katsomaan omat tietonsa. Tehokkuus tuli hyvin ilmi yhdistyksen kokouksen kutsuja lähetettäessä. On toki sellaisia jäseniä, joihin ei sähköisesti saatu yhteyttä ja heille on kutsu toimitettu normaalilla kirjeellä. Mikäli joku jäsen ei käytä sähköisiä viestintäkanavia, tullaan heille lähettämään tiedotteet ja kutsut edelleen kirjeenä. Nopeuden, taloudellisuuden ja tehokkaan ajankäytön vuoksi on kuitenkin toivottavaa, että jäsenet ilmoittavat sähköpostiosoitteensa oman alaosaston puheenjohtajalle tai sihteerille, jotta se saadaan syötettyä järjestelmään.

Tänä vuonna myös World Congress (WC) peruttiin, eikä muitakaan vuosittain järjestettäviä kokouksia ole pidetty. Yhteyttä sen sijaan on kyllä pidetty. Osastojen presidenteillä on oma WhatsApp-ryhmä ja siellä vaihdetaan kuulumisia ja keskustellaan asioista. WC:n kokouspaketti lähetettiin kaikille tutustuttavaksi ja sen jälkeen meille toimitettiin sähköinen äänestysalusta, johon oli tiivistetty muutamia äänestettäviä asioita niin, että kokous sai käsitellyksi välttämättömät ja sääntöjen määrittelemät asiat. Erikoinen kokemushan se oli äänestää pitkiä puheita ja joskus kärjekkäitäkin debatteja kuulematta, mutta asia kyllä tuli selväksi ja äänestys hoidettua.

Kotimaassa on IPA-Mansion Ylläs ollut hyvässä hoidossa ja paljon on taas saatu aikaiseksi. Siitä tuhannet kiitokset Kokon Esalle ja kaikille, jotka ovat olleet talkoita tekemässä. Huoneiden ilmanvaihtoremontti tulee varmasti parantamaan viihtyisyyttä ja ei se huonoa tee rakennuksen arvollekaan. Jatkamme - mikäli asia minusta kiinni on - meidän ”kruununjalokivemme” uusimista myös tulevina vuosina taloudellisten resurssiemme puitteissa.

Vuoden 2021 vuosikokous on päätetty pitää Ahvenanmaalla. IPA-Archipelago on hoitanut järjestelyt ansiokkaasti. Kokous on tällä kertaa hieman pitemmän matkan takana, mutta en usko sen häiritsevän matkaamiseen tottuneita jäseniämme. Ilmoittautukaa suurin joukoin mukaan. Kutsu ja ohjeet ovat tässä lehdessä.

Toivotan teille kaikille ennen kaikkea terveyttä sekä joulurauhaa ja turvallista uutta vuotta 2021.

Jari Kinnunen
Puheenjohtaja

Pin It

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • Pressan palsta

  Pressan palsta

  Korona puristaa ja ahdistaa yhteiskuntaa monin eri tavoin edelleen. Ottamatta kantaa viruksen vaarallisuuteen tai kuolleisuuteen ja vertailematta sitä mihinkään muuhun sairauteen voin vain sanoa, että arki on oikeasti muuttunut. Maskeja käytetään yhä enemmän ainakin niissä junissa, joilla työmatkani ajan vietän. Ihmiset pitävät etäisyyttä toisiinsa ja ilman maskia kulkevia voidaan jo mulkaista pahastakin. Itselläni maski on käytössä aina julkisia käyttäessäni ja myös kauppareissuilla. Väkisin opetteluahan se on ollut ja hengitystiesairaalle alku oli hankalaa.
 • Uusi presidentti

  Uusi presidentti

  Vuosikokous valitsi IPA Suomen osaston uudeksi presidentiksi Jari Kinnusen. Jari Liimatta on nyt meidän kunniapresidentti.
 • IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  Presidentti Jari Liimatta tapasi poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen 21.03.2016 iltapäivällä Poliisihallituksessa Helsingissä.