Kuusikymmentä vuotta tänä vuonna täyttävä yhdistys on myöhäisessä keski-iässä

Hyvät IPA Suomen osaston jäsenet,
Kevät on jo pitkällä kun kokoonnumme yhdistyksen kokoukseen Jyväskylään. Kuusikymmentä vuotta tänä vuonna täyttävä yhdistys on myöhäisessä keski-iässä. Taipaleelle on mahtunut hyvin paljon positiivista ja mukavaa, niin jäsenistölle kuin itse yhdistyksellekin. Onnittelen sydämestäni niitä, aikoinaan kansainvälistymisen edelläkävijöitä, jotka IPA SO:n ovat alulle saattaneet. Kiitän kaikkia satoja vapaaehtoisia, jotka ovat maanlaajuisesti toimintaa järjestäneet ja kehittäneet.

Olen nyt ollut yhden kauden IPA SO:n presidentti. Aika on mennyt kuin siivillä ja paljon on tapahtunut, niin kansainvälisillä kuin kotimaisillakin kentillä. Uutta toimintaa on lähdetty kehittämään innolla ja tuloksiakin on tullut. Jäsenmäärän laskeva kehitys on saatu viime vuoden aikana pysähtymään todella pitkän laskukauden jälkeen. Uutiset tämän vuoden jäsenkehityksestä antavat uskoa siihen, että käänne on tapahtumassa ja jäsenmäärä saadaan nousuun.

IPA SO:n talous on tyydyttävällä tasolla. IPA -kartanomme käyttöaste on pysynyt hyvänä ja lehtemme asiasisältö on taannut mainostajien kiinnostuksen ilmoitusten jättämiseen. Olemme mielestäni oikealla tiellä kun pyrimme hallinnon keventämisen kautta leikkaamaan toiminnan kuluja. Minun aikanani kaksi ala-osastoa on lakannut ja sulautunut toisiin. Menossa on vapaaehtoinen alaosastojen yhdistysmiskehitys, joka toivon mukaan saa potkua
kuluvana vuonnakin.

Pysyäkseen elävänä on yhdistyksen pysyttävä kehityksen kelkassa. Uutta on pyrittävä luomaan, jotta pystymme kilpailemaan ihmisten niukasta vapaaajasta ja saamme heitä mukaan toimintaan. Uskon, että pystymme siihen.
Toivotan kaikille alaosastoille voimia tuleviin vuosiin. IPA SO:lle toivotan pitkää ikää ja menestystä tulevaan. Jäsenistölle haluan toivottaa turvallista vuoden jatkoa, positiivisia kokemuksia IPA -hengessä ja viisaita päätöksiä vuosikokouksessa.

Servo Per Amikeco
Jari Kinnunen
Presidentti
IPA Suomen Osasto ry

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • Elämme muutenkin mielenkiintoista aikaa

  Elämme muutenkin mielenkiintoista aikaa

  Hyvät ystävät IPAssa,Kesä pukkaa päälle ja sen myötä alkavat lomat, ihmiset aktivoituvat matkustelemaan ja kaiken maailman ötökät aktivoituvat metsästämään matkustelevia immeisiä. Lämmöstä ja sen tuomista pikku haitoista huolimatta on syytä nauttia lomasta ja sen tuomasta breikistä. Myös ne meistä, jotka ovat ansiosta eläköityneet, nauttivat toivon mukaan kesästä ja sen mukanaan tuomasta aktiivisuuteen yllyttävästä energiabuustista.
 • Uusi presidentti

  Uusi presidentti

  Vuosikokous valitsi IPA Suomen osaston uudeksi presidentiksi Jari Kinnusen. Jari Liimatta on nyt meidän kunniapresidentti.
 • IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  Presidentti Jari Liimatta tapasi poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen 21.03.2016 iltapäivällä Poliisihallituksessa Helsingissä.