Kevät tuo myös yhdistyksen kokouksen

Kiireinen alkuvuosi on taittumassa hartaasti odotetuksi kevääksi. Päivät pitenevät ja valo voittaa jälleen aikaa itselleen ja meille siitä nauttiville. Kevät tuo tullessaan vääjäämättä myös yhdistyksen kokouksen.

Tällä kerralla se tuli IPA-Hämeen järjestettäväksi, kun muita halukkaita ei ilmaantunut. Tätä lukiessanne kokous on edessä hyvin pian ja yhtä pian se on jo taakse jäänyttä yhdistyselämää – toivottavasti hyvää sellaista. Edellisessä kirjoituksessani lupailin, että ehdotan hallitukselle, että kansainvälisiin kokouksiin pääsisivät myös alaosastojen edustajat osallistumaan. Tämä tulee nyt sitten toteutumaan jo tänä vuonna edessä olevien kansainvälisten kokousten suhteen. Kehotan alaosastojen hallituksia aktivoitumaan ja ilmoittamaan jo hyvissä ajoin siitä, onko halukkaita osallistujia ensi vuoden kokouksiin. Pyydän markkinoimaan mahdollisuutta laajasti muillekin kuin ala-osastojen aktiiveille. Toivottavasti asian tiimoilta saataisiin uusia ihmisiä kiinnostumaan IPA-toiminnasta.

Jäsenkato on vakava tosiasia. Vääjäämättä ja vuosi vuodelta jäsenmäärä on vähentynyt. Toiminnan virkistämiseksi on esitetty alaosastojen tuen nostamista, jotta alaosastot pystyisivät järjestämään ihmisiä kiinnostavia tapahtumia.
Itse olen kuitenkin miettinyt asian niin, että kun mielenkiintoista toimintaa järjestetään, niin kyllä ihmisiä kiinnostaa, vaikka osallistujat joutuisivat hieman maksamaankin siitä. Alaosastoja on tuettu näissä hankkeissa alaosaston laatimien hakemusten perusteella. Yhdistyksen rahastonhoitaja on esittänyt vakavan huolestumisensa jäsenmäärän kehityksestä. Hänellä on myös ollut uusia ajatuksia asian tiimoilta. Minusta me voisimme kokeilla toisenlaista alaosastojen tukemistapaa – yhdistyksen talouden turvaavalla tavalla kuitenkin. Ehkä me voisimme tehdä määräaikaisen päätöksen siitä, että alaosastojen tukea nostetaan hieman? Katsotaan sitten johtaako se jäsenmäärän kasvuun? Jotakin uutta on kuitenkin keksittävä, koska vanhat konstit eivät näytä toimivan.
Tämän heitän nyt ilmaan ajatuksena tässä ja keskustelun siemeneksi hallitukselle sekä yhdistyksen kokoukselle. Kovin radikaaleja muutoksia me emme kuitenkaan voi tehdä - pohtia asiaa kuitenkin täytynee.

Alaosastojen toiminnan tulisi suuntautua vahvasti tulevaisuuteen, tulevan kehittämiseen. Historia kantaa vain muistoissa, jollei sen varaan saa rakennettua uutta toimintaa uusille ihmisille. Näissä mietteissä toivotan teille kaikille kokoukseen osallistujille muistorikkaita hetkiä Tampereella. Kaikille muille jäsenille omaisineen, toivotan mukavaa kevään aikaa ja suloista tulevaa suvea.

Jari Kinnunen
IPA Suomen osaston presidentti

Aiheeseen liittyvät artikkelit