IPA SO järjesti lasten piirustuskilpailun

IPA Suomen Osaston Kulttuurivaliokunta järjesti kansallisena kilpailuna lasten piirustuskilpailun ajalla 1.1. - 28.2.2019. Kilpailun aiheena oli "Suomalainen poliisi työvälineidensä kanssa vuonna 2069".

Kilpailussa oli kolme sarjaa, A 7-10 vuotiaat, B 11-13 vuotiaat sekä C 14-17 vuotiaat.
Sähköisessä tiedonsiirrossa tapahtui kuitenkin joku virhe, eikä kilpailukutsu koskaan saapunut IPA-lehden toimitukseen. Tästä syystä kutsu oli ainoastaan yhdistyksen nettisivuilla, sekä alaosastojen omien jakelukanavien kautta jäsenistöllä.
Ehkä tämän vuoksi kilpailuun saapui määräaikana ainoastaan 7 piirustusta. Kaikki piirustukset osallistuivat luokkaan A, eli 7-10 vuotiaat.

Piirustusten arviointiraatiin kuuluivat Kulttuurivaliokunnan puheenjohtaja Timo Suikkari, sekä Petteri Jasu ja Heli Närvänen.
Arviointiraati totesi suurella ilolla muun muassa yleisesti, että lähes kaikissa piirustuksissa poliisi oli kuvattu iloisen ja ystävällisen näköiseksi.
Kilpailun voittaneesta piirustuksesta raati totesi:" monipuolisuudessaan ja innovatiivisuudessaan juuri niitä elementtejä, joita haettiin poliisin välineistöstä, poliisin virkapuku on säilynyt sinisenä ja myös poliisikoiran varusteisiin on kiinnitetty huomiota".

Kilpailun pääpalkintona oli yhden viikon ilmainen majoitus IPA-Ylläsmajalla sesonkiajan ulkopuolella.
Kaikille kilpailuun osallistuneille annettiin myös osallistumistodistus.
Voittajat palkittiin IPA-Suomen Osaston vuosikokouksessa Jyväskylässä 6.4.2019.

1. sija Veera Hannuksela
2. sija Inez Store
3. sija Filippa Store

Kiitokset kaikille kilpailuun osallistuneille!

IPA Suomen Osasto ry
Kulttuurivaliokunta

1. sija Veera Hannuksela1. sija Veera Hannuksela

1. sija Veera Hannuksela

2. sija Inez Store

2. sija Inez Store

3. sija Filippa Store

3. sija Filippa Store

 

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • IPA Poliisiuutiset 3-2019

  IPA Poliisiuutiset 3-2019

  IPA Suomen osasto ry:n toimikaudella 2018 yhdistyksen hallinnossa pohdimme teemaa ”Maailma muuttuu, muuttuuko IPA? Hallitus ja toimihenkilöt puheenjohtaja Jari Kinnusen aloitteesta kokoontuivat miettimään IPA Suomen osasto ry:n tulevaisuutta siten, että strategiatyössä katsetta suunnattiin reilun kymmenen vuoden päähän vuoteen 2030 saakka.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2019

  IPA Poliisiuutiset 2-2019

  IPA Suomen osasto ry:n 60-vuotis juhlavuosi lähestyy tätä kirjoitettaessa jo puoliväliään. Yhdistyksen kokousta Jyväskylässä 6.4.2019 vietettiin juhlavuoden merkeissä. IPA:n kalottitapaamisessa huhtikuun lopulla IPA-Majalla Äkäslompolossa jatkoimme juhlavuoden teemaa.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2019

  Arvoisat IPA Suomen osaston jäsenet, hyvät IPA Poliisiuutiset lehden lukijat.Kun kymmenen vuotta sitten kirjoitin pääkirjoitusta IPA lehteen 1/2009, oli IPA Suomen osastolla 50-vuotisjuhlavuosi. Yhdistyksen kokous pidettiin Tampereella PolAmk:n tiloissa ja varsinainen juhlavuoden kansainvälinen tilaisuus järjestettiin 4. - 7.6. Turussa. Kuluva vuosi on IPA Suomen osaston 60. toimintavuosi. Tänä vuonna kokoonnumme kevään korvalla vuosikokoukseen Jyväskylään.
 • IPA SO järjesti lasten piirustuskilpailun

  IPA SO järjesti lasten piirustuskilpailun

  IPA Suomen Osaston Kulttuurivaliokunta järjesti kansallisena kilpailuna lasten piirustuskilpailun ajalla 1.1. - 28.2.2019. Kilpailun aiheena oli "Suomalainen poliisi työvälineidensä kanssa vuonna 2069".
 • IPA Poliisiuutiset 3-2018

  IPA Poliisiuutiset 3-2018

  IPA Suomen osastossa on vuosien varrella useasti pohdittu teemaa ”Maailma muuttuu, muuttuuko IPA?” Yhdistyksen hallitus ja toimihenkilöt kokoontuivat 2. - 4.11.2018 puheenjohtaja Jari Kinnusen aloitteesta pohtimaan IPA Suomen osasto ry:n tulevaisuutta. Katsetta suunnattiin vuoteen 2030 saakka.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2018

  IPA Poliisiuutiset 2-2018

  IPA Poliisiuutiset -lehden kesän 2018 numeron teemaksi on sovittu terrorismin torjunta. Teema on erityisesti Turun puukotusiskun oikeuskäsittelyn ja käräjäoikeuden antaman tuomion johdosta ajankohtainen. Varsinais-Suomen käräjäoikeus totesi, että Turun puukotus täytti terrorismirikoksen tunnusmerkistön. Käräjäoikeus 15.6.2018 antamallaan tuomiolla tuomitsi marokkolaisen tekijän kahdesta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhasta ja kahdeksasta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhan yrityksestä elinkautiseen vankeuteen.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2018

  IPA Poliisiuutiset 1-2018

  Arvoisa lukija, kädessäsi olevan lehden teemaksi on sovittu järjestäytynyt rikollisuus. Lehden teeman mukaisissa ammatillisissa kirjoituksissa käsitellään ympäristörikoksien, rahanpesun ja ihmisen hakkeroinnin kytköksiä järjestäytyneeseen rikollisuuteen.
 • IPA Poliisiuutiset 3-2017

  IPA Poliisiuutiset 3-2017

  On usein todettu, että kyky hahmottaa nykyisyyttä, vallitsevaa tilannetta, edellyttää ainakin jonkinlaista historian tuntemista. Niinpä teen lyhyen katsauksen IPA Suomen osaston pitkään traditioon, jotta voisin hieman hahmottaa IPA -toiminnan nykyistä tilaa.
 • IPA-tapaaminen Poliisihallituksessa

  IPA-tapaaminen Poliisihallituksessa

  IPA-Hämeen alaosasto piti hallituksen kokouksen Poliisihallituksen tiloissa Pasilassa 23.11.2017. Ennen kokousta tutustuttiin Poliisitoimintayksikön rikostorjunnan vastuualueen tehtäviin, joita esittelivät poliisitarkastaja Pekka Heikkinen ja poliisitarkastaja Kimmo Ulkuniemi.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2017

  IPA Poliisiuutiset 2-2017

  Tervehdys Teille arvoista IPA Poliisiuutiset -lehden lukijat.Vuoden verran IPA Suomen osasto ry:n jäsenlehden toimittamisesta vastasi ja pääkirjoituksen laati Aapo Hillman. Talvella Aapo kuitenkin ilmoitti siirtyvänsä syrjään päätoimittajan tehtävästä. Niinpä lehden toimittamisen vastuu palautui taas toistaiseksi minulle. Välitän sekä omani että IPA Suomen osasto ry:n kiitokset Aapolle laadukkaasti toimitetuista lehdistä. Aapo on jatkossa luvannut avustaa lehden toimitusta ainakin tuottamalla valokuva-aineistoa.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2017

  IPA Poliisiuutiset 1-2017

  Tänä vuonna IPA-Suomen osasto pitää vuosikokouksensa Tallinnassa yhdessä IPA-Viron kanssa. Järjestelyt ovat edenneet, ja ilmoittautumiskaavakkeet ovat olleet jakelussa jo edellisen lehden yhteydessä sekä netissä niin kotisivuilla kuin Facebookissakin.Tämän vuoden lehden ilmestyminen menee hilkulle vuosikokoukseen ilmoittautumisen määräajan kanssa, ja lehti tuskin ilmestyy ennen ilmoittautumisen määräajan umpeutumista.
 • IPA Poliisiuutiset 3-2016

  IPA Poliisiuutiset 3-2016

  Lehden ammatillinen teema liittyy ihmisten pettämiseen, ja muutama teemaan liittyvä juttu onkin hankittu lehteen löyhällä aihesidonnaisuudella. Jari Javanaisen kirjoitus Reveton-haittaohjelmasta ei sinänsä edusta perinteistä petosrikollisuutta, mutta ei liene tarkoituksenmukaista lokeroida asioita liian ahtaasti. Reveton-jutussakin löytyy heikko lenkki, ja se on ihminen.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2016

  IPA Poliisiuutiset 2-2016

  Kevään vuosikokouksen yhteydessä päätoimittaja vaihtui. Lähes vuosikymmenen päätoimittajan tointa hoitanut Kauko Kuismin ei kuitenkaan ole hypännyt täysin sivuun lehdeltä, vaan on edelleen mukana toimituskunnassa. Kaukon kokemus, näkemys ja luodut suhteet ovatkin kultaa arvokkaampia tilanteessa, jossa olen hypännyt mukaan käytännössä pystymetsästä ja siltä pohjalta, että aiemmat kirjoitukseni ovat olleet joko rikosilmoituksia tai sitten toisten kertomuksia.
 • IPA-Poliisiuutiset 2/2016 aineistopäivä ja teemat

  IPA-Poliisiuutiset 2/2016 aineistopäivä ja teemat

  Turussa vuosikokousviikonloppuna minut valittiin IPA-Poliisiuutiset-lehden päätoimittajaksi jatkamaan Kauko Kuisminin vuosikaudet työstämää sarkaa.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2016

  IPA Poliisiuutiset 1-2016

  Arvoisa lukija, kirjoitin IPA -lehdessä 2/2008 ensimmäisen pääkirjoitukseni yhdistyksen julkaisuun.
 • IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  Presidentti Jari Liimatta tapasi poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen 21.03.2016 iltapäivällä Poliisihallituksessa Helsingissä.
 • IPA Poliisiuutiset -lehden toimitukselta

  IPA Poliisiuutiset -lehden toimitukselta

  IPA Poliisiuutiset -lehden toimitus toivottaa lehden lukijoille Menestystä Vuodelle 2016! 
 • IPA Poliisiuutiset 3-2015

  IPA Poliisiuutiset 3-2015

  Pariisissa tehtyjen terroritekojen sarjan johdosta marraskuista perjantaita 13. päivää on pidettävä ulkomaisen ilmaisunsa mukaisena Mustana Perjantaina (Black Friday). Tavallisiin ihmisiin kohdistetut terroriteot Euroopan sydämessä pakottavat vakavasti pohtimaan terrorismin viimekätistä olemusta: pyrkimystä levittää pelkoa, epätoivoa ja aiheuttaa syvällisiä haavoja ihmismieliin. Terrorin välittöminä kohteina ovat ihmiset, mutta välillisesti terroristit pyrkivät iskemään demokraattisten oikeusvaltioiden ytimeen pakottaen yhteiskuntien tasapainoilemaan sisäisen turvallisuutensa maksimoinnin ja yksilöiden vapauksiin liittyvän arvomaailman välillä.
 • Liettuan poliisin päivää vietettiin Klaipedassa

  Liettuan poliisin päivää vietettiin Klaipedassa

  Liettuan poliisin päivää vietettiin Klaipedassa 26.9.2015. Suomen poliisia ja IPA Suomen osastoa juhlissa edustivat konstaapelit Kim Lagerroos ja Aapo Hillman.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2015

  IPA Poliisiuutiset 2-2015

  IPA Suomen osaston vuosikokouksessa päättyi pitkä ja monia merkittäviä hankkeita kattanut ajanjakso yhdistyksen taloushallinnossa. Carola Timper-Karhuviita esitteli yhdistyksen kokoukselle viimeistä kertaa tilit, taseen ja budjetin. Toukokuussa 1974 alkaneen aidon IPA -ihmisen työsaralle on mahtunut tyyntä ja myrskyä, on tullut ruusuja ja ohdakkeita ja yhdistyksen hallinnon vastuuhenkilöt ovat moneen kertaan ennättäneet vaihtua. Olen varma, että yhdistyksen talouden tiukkoina aikoina Carola on viettänyt monta unetonta yötä, moni ikävä sana tai ymmärtämätön kommentti on pahoittanut mielen siinä määrin, että kysymys jatkamisen järkevyydestä on varmuudella useaan kertaan pulpahtanut pintaan.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2015

  IPA Poliisiuutiset 1-2015

  IPA Poliisiuutiset 3/14 -lehden ilmestymisen jälkeen olemme joutuneet elämään aikaa, jolloin yhteiskuntien vakautta on vakavasti horjutettu. Koettu turvallisuuden tunne, joka pääsääntöisesti yksilöiden tasolla rakentuu sisäisin mekanismein ja johon ulkoa tulevat signaalit joko suoraan tai välillisesti vaikuttavat, on niin ikään joutunut koetukselle.
 • IPA Poliisiuutiset 3-2014

  IPA Poliisiuutiset 3-2014

  0len vuonna 2009 IPA -lehdessä yhdistyksen juhlajulkaisuun kirjoittamassani jutussa tuonut esille joitakin pohdintojani teemalla maailma muuttuu, muuttuuko IPA? Palaan tässä kirjoituksessa muutamiin noista viiden vuoden takaisista pohdinnoistani.