''Suomalainen poliisi 2069'' - Piirustuskilpailu lapsille

IPA Suomen Osasto ry:n Kulttuurivaliokunta järjestää piirustuskilpailun lapsille.

Nyt kun Itsenäisen Suomen 100-vuotisjuhlat ja Suomen Poliisin 200-vuotisjuhlat on vietetty, niin on aika alkaa katsomaan tulevaisuuteen, eikä aivan lähitulevaisuuteen, vaan peräti 50 vuoden päähän.
Eli miltä näyttävät suomalainen poliisi ja poliisin käyttämät työvälineet tulevaisuudessa.

Tämän johdosta piirustuskilpailun aiheena on:

”Suomalainen poliisi työvälineidensä kanssa vuonna 2069”

Piirustuksessa tulee näkyä poliisi virka-asussaan, sekä jokin tai joitakin poliisin tulevaisuudessa käyttämiä työvälineitä. Piirustukselle voi keksiä myös nimen (ei pakollinen).

Kilpailun säännöt

 1. Kilpailuaika on 1.1. – 28.2.2019. Piirustusten tulee olla perillä viimeistään 28.2.2019.
 2. Kilpailuun voivat osallistua ainoastaan IPA SO:n jäsenten lapset tai lapsenlapset. Kukin voi osallistua kilpailuun vain yhdellä piirustuksella.
 3. Piirtämisen tekniikka on vapaa (vesivärit, puuvärit, lyijykynä, liidut, tussit). Piirroksen koko tulee olla A4 tai A3.
 4. Kilpailuun lähetettyjä piirustuksia ei palauteta.
 5. Osallistumalla kilpailuun ja lähettämällä piirustuksen hyväksyt, että kilpailuun lähetettyjä piirustuksia voidaan käyttää IPA SO:n viestintä ja rekrytointikanavissa (internet, sosiaalinen media, painotuotteet jne.) ilman erillistä lupaa taikka korvausta. Piirtäjän nimi mainitaan julkaisun yhteydessä.
 6. Kilpailun järjestäjä ei vastaa perille tulemattomista piirustuksista, eikä niiden puutteellisista osallistumistiedoista, jonka takia mahdollisia palkintoja ei voida toimittaa.
 7. Kilpailuun osallistuneiden henkilötietoja käytetään vain kilpailuun liittyvään yhteydenpitoon ja tarpeettomat tiedot hävitetään kilpailun jälkeen. Henkilötietoja ei käytetä, eikä luovuteta suoramarkkinointitarkoituksiin.
 8. Voittajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti. Voittajien nimet julkaistaan IPA SO:n vuosikokouksessa Jyväskylässä 6.4.2019, sekä tämän jälkeen IPA SO:n kotisivuilla ja IPA-lehden numerossa 2/2019.

Luokat

Kilpailussa on kolme luokkaa: A/7-10 vuotiaat, B/11-13 vuotiaat ja C/14-17 vuotiaat

Näin osallistut

Lähetä piirustuksesi kirjekuoressa osoitteella: Eija Aspholm, Isonpellontie 6 B 37, 00720 Helsinki
Laita piirustuksen mukana toinen kirjekuori, jossa on piirustuksen tekijän tiedot: nimi, syntymäaika, osoite ja sähköpostiosoite tai puhelinnumero. Kuoreen on hyvä laittaa myös huoltajan yhteystiedot. Kirjoita kuoren päälle, mihin luokkaan piirros osallistuu (A, B tai C).
TAI sähköpostilla: Lähetä piirustus skannattuna liitetiedostona: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Kirjoita mukaan viestiin piirustuksen tekijän tiedot: nimi, syntymäaika ja osoite sekä luokka (A, B tai C), johon osallistut. Huom.! Tekijän tiedot jäävät vain piirustuksen vastaanottajan tietoon, eikä hän osallistu voittajan valintaan.

Voittajien valinta

Arvosteluraati valitsee kustakin luokasta kolme parasta piirustusta, jotka palkitaan piirustusvälinepaketilla.
Lisäksi kunkin luokan voittaja saa 1 viikon ilmaisen majoituksen IPA-Ylläs majalla sesonkiajan ulkopuolella huoltajan/holhoojan kanssa. Huom. IPA -Ylläs majalle voi majoittua ainoastaan
IPA SO:n jäsenen kanssa.
Kaikille kilpailuun osallistuneille annetaan myös osallistumistodistus.

Aiheeseen liittyvät artikkelit

 • IPA Poliisiuutiset 3-2018

  IPA Poliisiuutiset 3-2018

  IPA Suomen osastossa on vuosien varrella useasti pohdittu teemaa ”Maailma muuttuu, muuttuuko IPA?” Yhdistyksen hallitus ja toimihenkilöt kokoontuivat 2. - 4.11.2018 puheenjohtaja Jari Kinnusen aloitteesta pohtimaan IPA Suomen osasto ry:n tulevaisuutta. Katsetta suunnattiin vuoteen 2030 saakka.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2018

  IPA Poliisiuutiset 2-2018

  IPA Poliisiuutiset -lehden kesän 2018 numeron teemaksi on sovittu terrorismin torjunta. Teema on erityisesti Turun puukotusiskun oikeuskäsittelyn ja käräjäoikeuden antaman tuomion johdosta ajankohtainen. Varsinais-Suomen käräjäoikeus totesi, että Turun puukotus täytti terrorismirikoksen tunnusmerkistön. Käräjäoikeus 15.6.2018 antamallaan tuomiolla tuomitsi marokkolaisen tekijän kahdesta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhasta ja kahdeksasta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhan yrityksestä elinkautiseen vankeuteen.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2018

  IPA Poliisiuutiset 1-2018

  Arvoisa lukija, kädessäsi olevan lehden teemaksi on sovittu järjestäytynyt rikollisuus. Lehden teeman mukaisissa ammatillisissa kirjoituksissa käsitellään ympäristörikoksien, rahanpesun ja ihmisen hakkeroinnin kytköksiä järjestäytyneeseen rikollisuuteen.
 • IPA Poliisiuutiset 3-2017

  IPA Poliisiuutiset 3-2017

  On usein todettu, että kyky hahmottaa nykyisyyttä, vallitsevaa tilannetta, edellyttää ainakin jonkinlaista historian tuntemista. Niinpä teen lyhyen katsauksen IPA Suomen osaston pitkään traditioon, jotta voisin hieman hahmottaa IPA -toiminnan nykyistä tilaa.
 • IPA-tapaaminen Poliisihallituksessa

  IPA-tapaaminen Poliisihallituksessa

  IPA-Hämeen alaosasto piti hallituksen kokouksen Poliisihallituksen tiloissa Pasilassa 23.11.2017. Ennen kokousta tutustuttiin Poliisitoimintayksikön rikostorjunnan vastuualueen tehtäviin, joita esittelivät poliisitarkastaja Pekka Heikkinen ja poliisitarkastaja Kimmo Ulkuniemi.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2017

  IPA Poliisiuutiset 2-2017

  Tervehdys Teille arvoista IPA Poliisiuutiset -lehden lukijat.Vuoden verran IPA Suomen osasto ry:n jäsenlehden toimittamisesta vastasi ja pääkirjoituksen laati Aapo Hillman. Talvella Aapo kuitenkin ilmoitti siirtyvänsä syrjään päätoimittajan tehtävästä. Niinpä lehden toimittamisen vastuu palautui taas toistaiseksi minulle. Välitän sekä omani että IPA Suomen osasto ry:n kiitokset Aapolle laadukkaasti toimitetuista lehdistä. Aapo on jatkossa luvannut avustaa lehden toimitusta ainakin tuottamalla valokuva-aineistoa.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2017

  IPA Poliisiuutiset 1-2017

  Tänä vuonna IPA-Suomen osasto pitää vuosikokouksensa Tallinnassa yhdessä IPA-Viron kanssa. Järjestelyt ovat edenneet, ja ilmoittautumiskaavakkeet ovat olleet jakelussa jo edellisen lehden yhteydessä sekä netissä niin kotisivuilla kuin Facebookissakin.Tämän vuoden lehden ilmestyminen menee hilkulle vuosikokoukseen ilmoittautumisen määräajan kanssa, ja lehti tuskin ilmestyy ennen ilmoittautumisen määräajan umpeutumista.
 • IPA Poliisiuutiset 3-2016

  IPA Poliisiuutiset 3-2016

  Lehden ammatillinen teema liittyy ihmisten pettämiseen, ja muutama teemaan liittyvä juttu onkin hankittu lehteen löyhällä aihesidonnaisuudella. Jari Javanaisen kirjoitus Reveton-haittaohjelmasta ei sinänsä edusta perinteistä petosrikollisuutta, mutta ei liene tarkoituksenmukaista lokeroida asioita liian ahtaasti. Reveton-jutussakin löytyy heikko lenkki, ja se on ihminen.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2016

  IPA Poliisiuutiset 2-2016

  Kevään vuosikokouksen yhteydessä päätoimittaja vaihtui. Lähes vuosikymmenen päätoimittajan tointa hoitanut Kauko Kuismin ei kuitenkaan ole hypännyt täysin sivuun lehdeltä, vaan on edelleen mukana toimituskunnassa. Kaukon kokemus, näkemys ja luodut suhteet ovatkin kultaa arvokkaampia tilanteessa, jossa olen hypännyt mukaan käytännössä pystymetsästä ja siltä pohjalta, että aiemmat kirjoitukseni ovat olleet joko rikosilmoituksia tai sitten toisten kertomuksia.
 • IPA-Poliisiuutiset 2/2016 aineistopäivä ja teemat

  IPA-Poliisiuutiset 2/2016 aineistopäivä ja teemat

  Turussa vuosikokousviikonloppuna minut valittiin IPA-Poliisiuutiset-lehden päätoimittajaksi jatkamaan Kauko Kuisminin vuosikaudet työstämää sarkaa.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2016

  IPA Poliisiuutiset 1-2016

  Arvoisa lukija, kirjoitin IPA -lehdessä 2/2008 ensimmäisen pääkirjoitukseni yhdistyksen julkaisuun.
 • IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  IPA SO:n presidentti tapasi poliisiylijohtajan

  Presidentti Jari Liimatta tapasi poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen 21.03.2016 iltapäivällä Poliisihallituksessa Helsingissä.
 • IPA Poliisiuutiset -lehden toimitukselta

  IPA Poliisiuutiset -lehden toimitukselta

  IPA Poliisiuutiset -lehden toimitus toivottaa lehden lukijoille Menestystä Vuodelle 2016! 
 • IPA Poliisiuutiset 3-2015

  IPA Poliisiuutiset 3-2015

  Pariisissa tehtyjen terroritekojen sarjan johdosta marraskuista perjantaita 13. päivää on pidettävä ulkomaisen ilmaisunsa mukaisena Mustana Perjantaina (Black Friday). Tavallisiin ihmisiin kohdistetut terroriteot Euroopan sydämessä pakottavat vakavasti pohtimaan terrorismin viimekätistä olemusta: pyrkimystä levittää pelkoa, epätoivoa ja aiheuttaa syvällisiä haavoja ihmismieliin. Terrorin välittöminä kohteina ovat ihmiset, mutta välillisesti terroristit pyrkivät iskemään demokraattisten oikeusvaltioiden ytimeen pakottaen yhteiskuntien tasapainoilemaan sisäisen turvallisuutensa maksimoinnin ja yksilöiden vapauksiin liittyvän arvomaailman välillä.
 • Liettuan poliisin päivää vietettiin Klaipedassa

  Liettuan poliisin päivää vietettiin Klaipedassa

  Liettuan poliisin päivää vietettiin Klaipedassa 26.9.2015. Suomen poliisia ja IPA Suomen osastoa juhlissa edustivat konstaapelit Kim Lagerroos ja Aapo Hillman.
 • IPA Poliisiuutiset 2-2015

  IPA Poliisiuutiset 2-2015

  IPA Suomen osaston vuosikokouksessa päättyi pitkä ja monia merkittäviä hankkeita kattanut ajanjakso yhdistyksen taloushallinnossa. Carola Timper-Karhuviita esitteli yhdistyksen kokoukselle viimeistä kertaa tilit, taseen ja budjetin. Toukokuussa 1974 alkaneen aidon IPA -ihmisen työsaralle on mahtunut tyyntä ja myrskyä, on tullut ruusuja ja ohdakkeita ja yhdistyksen hallinnon vastuuhenkilöt ovat moneen kertaan ennättäneet vaihtua. Olen varma, että yhdistyksen talouden tiukkoina aikoina Carola on viettänyt monta unetonta yötä, moni ikävä sana tai ymmärtämätön kommentti on pahoittanut mielen siinä määrin, että kysymys jatkamisen järkevyydestä on varmuudella useaan kertaan pulpahtanut pintaan.
 • IPA Poliisiuutiset 1-2015

  IPA Poliisiuutiset 1-2015

  IPA Poliisiuutiset 3/14 -lehden ilmestymisen jälkeen olemme joutuneet elämään aikaa, jolloin yhteiskuntien vakautta on vakavasti horjutettu. Koettu turvallisuuden tunne, joka pääsääntöisesti yksilöiden tasolla rakentuu sisäisin mekanismein ja johon ulkoa tulevat signaalit joko suoraan tai välillisesti vaikuttavat, on niin ikään joutunut koetukselle.
 • IPA Poliisiuutiset 3-2014

  IPA Poliisiuutiset 3-2014

  0len vuonna 2009 IPA -lehdessä yhdistyksen juhlajulkaisuun kirjoittamassani jutussa tuonut esille joitakin pohdintojani teemalla maailma muuttuu, muuttuuko IPA? Palaan tässä kirjoituksessa muutamiin noista viiden vuoden takaisista pohdinnoistani.